نحوه رفع ارور Syntax Error در وردپرس

نحوه رفع ارور Syntax Error در وردپرس
5/5 - (1 امتیاز)

ارور Syntax Error در وردپرس، یکی از رایج ترین ارورهای وردپرس است که من قصد دارم نحوه رفع ارور Syntax Error در وردپرس را به شما آموزش بدهم.

وقتی با خطای Syntax Error در وردپرس مواجه بشید، یعنی یک اشکالی در نحوه کدنویسی قالب سایت شما یا یکی از افزونه های وردپرس وجود داره!

عموما در یکی از حالت های زیر شما با ارور Syntax Error مواجه میشید:

  • نمایش Syntax Error در زمان آپدیت افزونه های وردپرس یا قالب وردپرس
  • نمایش Syntax Error در زمان آپدیت وردپرس
  • تغییر دادن در کدهای قالب وردپرس یا افزونه های وردپرس

اگر شما با برنامه نویسی PHP و ساختار کدنویسی قالب ها و افزونه های وردپرس آشنایی نداشته باشید برطرف کردن خطای Syntax Error برای شما پیچیده است. اما ادامه این آموزش را ببینید تا بیشتر با خطای Syntax Error در وردپرس آشنا بشید.

در نهایت اگر نتوانستید مشکل را خودتان برطرف کنید به یک برنامه نویس، خطای به وجود آمده را ارسال کنید تا برای شما آن مشکل را برطرف کند. یا اینکه از یک قالب یا افزونه جایگزین استفاده کنید.

نحوه رفع ارور Syntax Error در وردپرس

برای رفع ارور Syntax Error در وردپرس، قبل از هر چیزی باید ببینید چه خطایی در سایت نمایش داده میشود تا بتوانید آن را برطرف کنید. برای مثال خطای زیر را ببینید:

Parse error- syntax error, unexpected $end in /public_html/wp-content/themes/current-theme/functions.php on line 30

همانطور که در نمونه خطای بالا می بینید، به ما می گوید که یک مشکل در فایل functions.php و در لاین ۳۰ وجود دارد.

فایل functions.php یکی از فایل های پیش فرض قالب های وردپرس هست که در مسیر /public_html/wp-content/themes/current-theme/ قرار دارد و current-theme هم نام پوشه قالب هست که ممکن است برای شما متفاوت باشد.

کلمه Parse error که در اول خطا قرار دارد، نشان دهنده این هست که در کدنویسی انجام شده مشکلی وجود دارد. و نمایش کلمه unexpected به این معنی است که شما در ترتیب کدنویسی و شروع و پایان کدهایتان دچار اشتباه شدید.

مهم ترین چیزی که شما باید بدانید مسیر فایل و لاین مشخص شده هست. با مراجعه به فایلی که باعث ایجاد خطای Syntax Error شده است به راحتی می توانید متوجه شوید که چه اشتباهی در کدنویسی داشته اید تا آن را برطرف کنید.

گاهی اوقات در برنامه نویسی به خاطر نذاشتن یک “;” خطای Syntax Error دریافت می کنید. که فقط با رفتن به مسیر خطا می توانید مشکل را برطرف کنید.

پس تا به اینجا متوجه شدید که Syntax Error در وردپرس چیست و چطور میتوان مسیر خطای Syntax Error را پیدا کرد.

از اینجا به بعد برای رفع این مشکل شما دو راه پیش رو دارید:

راه اول:‌ از یک برنامه نویس PHP بخواهید که مشکل را برای شما برطرف کند.

راه دوم: غیر فعال کردن افزونه ها یا قالب های وردپرس

با توجه به اینکه نمایش ارور Syntax Error درحالت های مختلف متفاوت است، برای راه اول تنها راه شما این است که برنامه نویسی بلد باشید. اما اگر آشنایی با کدنویسی ندارید ادامه آموزش را ببینید.

رفع ارور Syntax Error با غیر فعال کردن افزونه های وردپرس

یکی از راه هایی که شما می توانید این مشکل را برطرف کنید غیر فعال کردن افزونه های وردپرس است.

برای انجام این کار کافیست به کنترل پنل وردپرس مراجعه کنید و از منوی افزونه ها > افزونه های نصب شده افزونه های فعال را یکی یکی غیر فعال کنید تا بفهمید ایراد از کدام افزونه هست.

اگر بعد از به وجود آمدن خطا، تحت هیچ شرایطی به کنترل پنل وردپرس دسترسی ندارید باید به صورت دستی این کار را انجام دهید.

منظور از غیر فعال کردن دستی این هست که شما یا باید از طریق کنترل پنل هاست و FTP این کار را انجام دهید یا اینکه از طریق دیتابیس افزونه ها را غیر فعال کنید.

برای این مورد یک آموزش تصویری و کامل در سایت نیکان وردپرس قرار داده شده است که با مراجعه به مطلب غیر فعال کردن افزونه های وردپرس بدون دسترسی به پنل وردپرس می توانید نحوه انجام این کار را یاد بگیرید.

رفع ارور Syntax Error با غیر فعال کردن قالب وردپرس

یکی دیگر از دلایل نمایش ارور Syntax Error وردپرس، وجود مشکل در کدنویسی قالب وردپرس هست.

برای اینکه بتوانید این مشکل را برطرف کنید باید پوسته یا قالب کنونی سایت را تغییر دهید.

اگر به کنترل پنل وردپرس دسترسی دارید به منوی نمایش > پوسته ها بروید و پوسته دیگری را جایگزین پوسته فعلی کنید.

اگر به کنترل پنل وردپرس دسترسی ندارید، برای تغییر پوسته وردپرس به کنترل پنل هاست و بخش فایل منیجر مراجعه کنید.

حالا وارد مسیر public_html/wp-content/themes بشید و در داخل پوشه themes نام قالب کنونی سایت را پیدا کرده و آن را به نام دیگری تغییر دهید.

توصیه مهم به شما اگر برنامه نویسی بلد نیستید

ارور Syntax Error در وردپرس، کاملا مرتبط با برنامه نویسی PHP هست و شما برای برطرف کردن ایراد کدنویسی حتما باید دانش برنامه نویسی داشته باشید تا بتوانید Syntax Error ها را برطرف کنید.

اگر دانش برنامه نویسی PHP ندارید، به شما توصیه میکنم که در کدهای قالب ها و افزونه های وردپرس و همچنین فایل های اصلی هسته وردپرس تغییری ندهید. با انجام این کار ممکن است که شرایط وب سایت را بدتر کنید.

برای رفع خطای Syntax Error، یا از طریق غیر فعال کردن افزونه ها و تغییر پوسته سایت که در بالا گفته شد استفاده کنید یا اینکه از یک برنامه نویس که تسلط لازم را دارد بخواهید که مشکل Syntax Error را برطرف کند.

همچنین در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید از خدمات پشتیبانی وب سایت وردپرس استفاده کنید تا این مشکل را برای شما به شکل کاملا اصولی و اساسی برطرف کنیم.

این مطلب یکی از مقالات دسته بندی آموزش وردپرس است. برای مشاهده مقالات بیشتر در زمینه وردپرس کافیست به صفحه آموزش وردپرس مراجعه کنید.

در رابطه با این مطلب سوال یا نظری دارید؟ می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ارسال کنید
مهدی خاکسار
مهدی خاکسار

متخصص وردپرس و نویسنده این مطلب

سال هاست که در زمینه وردپرس فعالیت می کنم و حالا به عنوان عضوی از خانواده نیکان وردپرس تلاش می کنم تا آموزش های کاربری و مفید را به علاقه مندان این حوزه ارائه دهم.