ریدایرکت چیست؟معرفی انواع ریدایرکت و کاربرد آنها

ریدایرکت چیست؟معرفی انواع ریدایرکت و کاربرد آنها
5/5 - (1 امتیاز)

تاکنون برای شما این سوال پیش آمده که اگر روزی قصد داشته باشید که دامنه وب سایت خود را تغییر دهید،یا اگر بخواهید آدرس یکی از صفحات موجود در سایت را عوض کنید چه اتفاقی برای رتبه سایت شما می افتد؟یا چطور کاربران شما متوجه این موضوع بشوند که آدرس جدید سایت شما چیست؟من امروز قصد دارم که هم به سوال شما پاسخ بدم و هم به شما بگویم که جای هیچ گونه نگرانی نیست! چون مفهومی به نام ریدایرکت در طراحی وب سایت و بهینه سازی وب سایت وجود دارد که مشکل شما را کامل حل خواهد کرد.

حالا اگر قصد دارید که بدانید ریدایرکت چیست، و چطور می توانید در چنین مواقعی به سادگی و به صورت خودکار آدرس های تغییر کرده را جا به جا کنید با من تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ریدایرکت چیست؟

در سئو و بهینه سازی وب سایت،ریدایرکت به معنای تغییر مسیر میباشد.اگربخواهم کمی ساده تر این موضوع را به شما توضیح بدم ،ریدایرکت کردن به ما کمک میکند که کاربران سایت را از یک آدرس URL قدیمی به یک آدرس URL جدید به صورت خودکار منتقل کنیم.

برای درک بهتر برای شما مثالی میزنم:

فرض کنید شما یک وب سایت دارید که نام دامنه آن domain.ir هست و حالا بعد از مدتی تصمیم دارید که آدرس فعلی سایت را تغییر بدهید به یک آدرس دامنه دیگر به نام domain2.ir یا حتی ممکن هست شما قصد تغییر آدرس یک صفحه از سایتتان را داشته باشید  که آدرس فعلی آن domain.ir/page1 هست و آدرس جدید آن domain.ir/page2 ، با این اوصاف اگر شما این کار را انجام دهید قطعا هم از سمت موتورهای جستجو گر امتیاز منفی دریافت میکنید، چون آن دامنه یا آن صفحه در نتایج جستجو ایندکس یا ثبت شده ولی وقتی که کسی از جستجو وارد سایت شما میشود آن صفحه وجود ندارد! یا کاربری که سایت شما را با آدرس domain.ir میشناخته است،وقتی این آدرس را وارد میکند همان سایت قدیمی شما را مشاهده میکند.حالا برای اینکه بتوانید به موتورهای جستجو گر و کاربرانتان بفهمانید که صفحه یا دامنه شما تغییر کرده است باید از ریدایرکت استفاده کنید.

حالا که با مفهوم کلی ریدایرکت آشنا شدید،باید به شما بگویم که ریدایرکت حالت های مختلفی دارد که در ادامه این مقاله شما را با انواع ریدایرکت آشنا میکنم.

معرفی انواع ریدایرکت سایت

ریدایرکت ها با توجه به اهداف شما حالت های مختلفی دارند که عموما تفاوت اصلی آن ها در مدت زمان ریدایرکت یا انتقال هست.

انواع ریدایرکت شامل موارد زیر میباشد:

  • ریدایرکت ۳۰۱ یا ریدایرکت دائم با هدف انتقال دائمی و همیشگی صفحات
  • ریدایرکت ۳۰۲ یا ریدایرکت موقت با هدف انتقال موقت صفحات
  • ریدایرکت ۳۰۷ مشابه ریدایرکت ۳۰۲ برای انتقال موقت صفحات
  • ریدایرکت Meta Refresh 
  • ریدایرکت Rel=Canonical

اصلی ترین روش های ریدایرکت که بیشترین استفاده را دارند ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت ۳۰۲ هستند.برای اینکه شما بهتر متوجه کارکرد هر کدام از این ریدایرکت ها شوید قصد دارم که به طور کامل هر کدام از موارد گفته شده را برای شما با ذکر مثال تشریح کنم تا درک بهتری از انواع ریدایرکت پیدا کنید.

ریدایرکت ۳۰۱ یا ریدایرکت دائم

فرض کنید وب سایت شما یک صفحه پربازدید دارد وحالا قصد دارید که این صفحه را به یک صفحه دیگر منتقل کنید! قطعا در چنین حالتی علاوه براینکه می خواهید کاربران و موتورهای جستجوگر از آدرس صفحه جدید مطلع شوند، می خواهید که امتیاز و رتبه آن صفحه هم حفظ شود.در چنین حالتی باید به آن موتور جستجوگر بفهمانید که آدرس این صفحه به طور کامل و برای همیشه به یک آدرس دیگر منتقل شده است.به همین منظور شما باید از ریدایرکت ۳۰۱ یا ریدایرکت دائم استفاده کنید، تا آدرس جدید در دیتابیس موتور جستجو گر جایگزین شود.

ریدایرکت ۳۰۲ یا ریدایرکت موقت

تصور کنید که ناچارید برای مدت زمان کوتاهی یکی از صفحات پربازدید خود را از دسترس کاربران خارج کنید و به آدرس دیگری انتقال دهید.در چنین حالتی وقتی کاربر به صفحه سایت شما مراجعه می کند با خطای ۴۰۴ یا صفحه حذف شده مواجه می شود. علاوه برآن بعد از مدت کوتاهی کل ارزش و اعتبار آن صفحه در موتورهای جستجو از بین میرود،چون آن آدرس از دیتابیس موتور جستجو گر حذف شده است.

حالا چاره چیست ؟ شما نه می توانید که آن صفحه را به حال خود رها کنید و نه می توانید که از ریدایرکت ۳۰۱ به معنای انتقال دائم آن صفحه استفاده کنید! پس باید راه کار دیگری را پیدا کنیم.

در چنین حالتی،ریدایرکت ۳۰۲ یا ریدایرکت موقت به شما کمک می کند که به موتورهای جستجوگر بفهمانید که آدرس صفحه شما به صورت موقت انتقال داده شده و ممکن است بعد از مدت کوتاهی آن صفحه مجدد فعال شود و یا اینکه به طور دائم به یک آدرس دیگر منتقل شود.به این ترتیب،امتیاز و رتبه شما نزد موتورجستجوگر باقی خواهد ماند و از بین نمیرود.

حتما توجه کنید که موتورهای جستجوگر خیلی نسبت به ریدایرکت ۳۰۲ حساس و سخت گیر هستند و نزارید که مدت زیادی از این ریدایرکت استفاده شود. در غیر این صورت بعد از مدت کوتاهی موتورهای جستجوگر متوجه میشوند که این صفحه دیگر به صورت موقت انتقال داده نشده است.

ریدایرکت ۳۰۷

این نوع ریدایرکت مشابه با ریدایرکت ۳۰۲ هست،یعنی شما میتوانید از ریدایرکت ۳۰۷ هم برای انتقال موقت آدرس ها و صفحات سایت استفاده کنید.ولی حتما برای شما این سوال پیش میاید که چه تفاوتی میان این دو ریدایرکت هست و کدام نوع ریدایرکت برای انتقال موقت صفحات بهتر است.

برای پاسخ به این سوال باید به شما بگویم که اینترنت بر پایه پروتکل HTTP که مخفف Hyper-Text Transfer Protocol هست بنا شده است.که دارای دو نسخه 1.0 و 1.1 است.حالا تنها تفاوتی که بین ریدایرکت ۳۰۲ و ریدایرکت ۳۰۷ وجود دارد در عمل کردن آن در نسخه های مختلف هست.یعنی ریدایرکت ۳۰۲ به خوبی از هر دو نسخه 1.0 و 1.1 پشتیبانی می کند ولی ریدایرکت ۳۰۷ فقط در نسخه 1.1 پشتیبانی میشود.

حالا با توجه به توضیح بالا قطعا استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ برای انتقال موقت آدرس ها عقلانی تر هست.

ریدایرکت Meta Refresh

تا کنون برای شما پیش آمده که وارد صفحه یک وب سایت شوید و با پیام “اگر تا ۱۰ ثانیه دیگر به طور خودکار منتقل نشدید، ابنجا را کلیک کنید” مواجه شوید؟ اگر شدید که باید بگویم که به این نوع حالت ریدایرکت Meta Refresh گفته میشود.

این نوع ریدایرکت در مقایسه با حالت های دیگر ریدایرکت از سرعت کمتری برخوردار است و از نظر سئو و بهینه سازی وب سایت هم ارزش نسبتا کمتری را منتقل می کند.

این نوع ریدایرکت خیلی پیشنهاد نمیشود و باز بهتر است که از ریدایرکت های ۳۰۱ و ۳۰۲ برای انتقال صفحات استفاده کنید.

ریدایرکت Rel=Canonical

این نوع ریدایرکت بیشترین اهمیت را برای موتورهای جستجوگر دارد. و استفاده از آن به شکل مستقیم در متاتگ های سایت انجام می گردد.

برای درک بهتر این نوع ریدایرکت برای شما یک مثال میزنم:

فرض کنید شما دو مطلب یا دو صفحه در سایتتان دارید که هر دو از محتوای یکسانی برخوردارند برای اینکه بخواهید یکی از این صفحات در موتورجستجو ثبت شود باید از تگ Rel=Canonical استفاده کنید.

این مطلب یکی از مقالات دسته بندی آموزش وردپرس است. برای مشاهده مقالات بیشتر در زمینه وردپرس کافیست به صفحه آموزش وردپرس مراجعه کنید.

در رابطه با این مطلب سوال یا نظری دارید؟ می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ارسال کنید
مهدی خاکسار
مهدی خاکسار

متخصص وردپرس و نویسنده این مطلب

سال هاست که در زمینه وردپرس فعالیت می کنم و حالا به عنوان عضوی از خانواده نیکان وردپرس تلاش می کنم تا آموزش های کاربری و مفید را به علاقه مندان این حوزه ارائه دهم.