آموزش ثبت دامنه به صورت عملی

3.7/5 - (3 امتیاز)

در این جلسه از آموزش ساخت سایت رایگان با وردپرس، آموزش ثبت دامنه را به صورت کاملا عملی و گام به گام به شما توضیح خواهم داد.

به صورت کلی ما دو مدل دامنه داریم،دامنه داخلی که مخصوص کشور ایران هست و با پسوند .ir شناخته می شود.دامنه خارجی که معمولا با پسوند هایی مثل .com،.org،.net و … شاخته می شوند.

ثبت دامنه و نامی که شما قصد انتخاب آن را دارید،همانند شماره تلفنی می باشد که ممکن است توسط شخص دیگری از قبل ثبت شده باشد.

روال ثبت دامنه .ir و داخلی معمولا کمی پیچیده تر از ثبت دامنه های خارجی مثل .com هست. و همینطور قیمت ثبت دامنه داخلی به مراتب خیلی ارزان تر از ثبت دامنه خارجی هست.

معمولا برای ثبت دامنه نیازی به گرفتن مجوز خاصی ندارید ولی برخی از دامنه ها مثل .evu هم هستند که فقط به دانشگاه ها و مراکز آموزشی داده میشه و شما برای ثبت این مدل دامنه ها باید حتما مجوز مرتبط را داشته باشید.

دامنه های com،.org،.net. و .ir جزء دامنه های عمومی هستند که به راحتی قابل ثبت هستند و نیازی به مجوز خاصی ندارند و من در ادامه این آموزش قصد دارم که به صورت کاملا عملی نحوه ثبت دامنه یا نحوه خرید دامنه را به شما آموزش دهم.

آموزش ثبت دامنه .ir

برای ثبت دامنه .ir باید در وب سایت nic.ir یا ایرنیک که مرجع رسمی و اصلی ثبت دامنه های .ir است ثبت نام کنید. و در نهایت یک شناسه ایرنیک دریافت کنید(در ادامه آموزش به شما میگم که شناسه ایرنیک به چه دردی میخوره)

ثبت نام در سایت ایرنیک

برای شروع، وارد سایت nic.ir بشید و از بالای صفحه از منوی مشخصه های کاربری،بر روی ساختن شناسه کاربری کلیک کنید:

آموزش ثبت دامنه .ir
ایجاد حساب کاربری در سایت ایرنیک

تو صفحه ای که براتون باز میشه در باکس شخص حقیقی روی دکمه تکمیل فرم و دریافت شناسه » کیک کنید تا به صفحه تکمیل فرم هدایت بشید:

در صفحه تکمیل فرم،باید مشخصات خودتون را وارد کنید.

بعد از پر کردن فرم ثبت نام،و طی کردن مراحل بعدی، حساب کاربری شما در سایت ایرنیک ایجاد می شود و در نهایت یک شناسه ایرنیک به شما تعلق می گیرد.

شناسه ایرنیک چیست

زمانی که شما در سایت nic.ir که مرجع اصلی و کشوری ثبت دامنه های .ir هست،ثبت نام می کنید و شناسه ایرنیک دریافت می کنید،می توانید به کمک این شناسه در هنگام خرید دامنه یا ثبت دامنه .ir مالکیت دامنه های که به نام شما ثبت می شود را مشخص کنید.

در واقع می توان گفت با داشتن شناسه ایرنیک، مالکیت قانونی دامنه ای که خرید می کنید کاملا در اختیار خود شما هست و اگر دامنه .ir با شناسه ایرنیک خودتان خرید کنید،آن دامنه در پنل کاربری شما در سایت ایرنیک نمایش داده میشود.

حالا که نحوه ثبت نام در سایت ایرنیک رو یاد گرفتید و به طور کامل با شناسه ایرنیک آشنا شدید،باید به شما بگویم که از دو روش می توانید دامنه مورد نظرتون را خرید کنید:

  • روش اول :‌ خرید دامنه به طور مستقیم از سایت ایرنیک(nic.ir)
  • روش دوم : خرید دامنه از نمایندگان ایرنیک

تنها تفاوتی که در دو روش بالا وجود دارد، در میزان تعرفه ثبت دامنه .ir هست. در صورتی که بخواهید به صورت مستقیم در سایت nic.ir دامنه ثبت کنید،باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید که قطعا روش دوم،یعنی خرید از نمایندگان ایرنیک برای شما به صرفه تر است.

آموزش ثبت دامنه .ir در سایت ایرنیک

برای خرید دامنه از سایت ایرنیک،کافیست وارد حساب کاربری خود در سایت nic.ir بشید.

بعد از ورود به حساب کاربریتون در سایت ایرنیک، از منوی بالای صفحه روی منوی دامنه ها > ثبت دامنه کلیک کنید:

حالا در این صفحه می توانید با وارد کردن نام دامنه مدنظرتون بررسی کنید که دامنه آزاد هست یا خیر. در صورتی که دامنه آزاد باشد،به صفحه جدیدی منتقل می شوید تا مراحل ثبت و خرید دامنه را طی کنید.

آموزش ثبت دامنه .ir به کمک نمایندگان ایرنیک

برای ثبت دامنه .ir از این روش،کافیست در گوگل عبارت “ثبت دامنه” یا “خرید دامنه” را جستجو کنید، تا سایت ها و شرکت هایی که خدمات ثبت دامنه را ارئه می دهند را ببینید.و از بین آن ها معتبرترین شرکتی که چندین سال سابقه فعالیت دارد و در نتایج اول گوگل قراردارد را انتخاب کنید.

پس از ورود به یکی از این سایت ها ابتدا باید بررسی کنید که نام دامنه انتخابی شما آزاد و قابل ثبت هست یا خیر و در صورت آزاد بودن نام دامنه می توانید مراحل ثبت دامنه را انجام دهید.

با توجه به اینکه تعداد این وب سایت ها زیاد هست و ممکن است که ظاهر هر وب سایت متفاوت باشد،باید به شما بگویم که روال کلی ثبت دامنه در تمام سایت ها به روش زیر هست :‌

  • در قدم اول : یک وب سایت را انتخاب کنید
  • در قدم دوم : به صفحه ثبت دامنه آن سایت مراجعه کنید
  • در قدم سوم : نام دامنه مدنظرتون را جستجو کنید تا از آزاد بودن آن را بررسی کنید
  • در قدم چهارم :‌ مراحل ثبت نام و خرید دامنه را طی کنید

و اما من کلمه خرید دامنه را در گوگل جستجو کردم و یکی از این سایت ها را انتخاب کردم و دامنه nikanwp24.ir را برای ثبت انتخاب کردم :

جستجو برای پیدا کردن دامنه
جستجو برای پیدا کردن دامنه

همانطور که در تصویر بالا می بینید،من دامنه مورد نظرم را جستجو کردم و این دامنه آزاد هست و می توانم سایر مراحل ثبت دامنه را پیش ببرم.

در سایر مراحل ثبت دامنه .ir شما باید شناسه ایرنیک خود را وارد کنید تا مالکیت دامنه به نام خود شما باشد:

تکمیل فرایند خرید دامنه
تکمیل فرایند خرید دامنه

DNS دامنه هم جهت ارتباط هاست با دامین هست که اگر این اطلاعات را دارید در کادر DNS وارد کنید و اگر ندارید و هنوز هاست تهیه نکردید،نیازی به وارد کردن اطلاعات این بخش نیست و همان بزارید روی همان مقدار پیش تا در جلسات بعد در رابطه با این بخش بیشتر به شما توضیح دهم.

بعد از تکمیل فرایند ثبت دامنه .ir طی حداکثر ۲۴ ساعت دامنه شما ثبت نهایی می شود.

آموزش ثبت دامنه com.

روال ثبت دامنه های خارجی مثل .com و .net و … که برای عموم قابل ثبت هستند دقیقا مشابه مراحل ثبت دامنه .ir می باشد. با این تفاوت که جهت ثبت دامنه خارجی نیاز ندارید در ابتدا وارد وب سایت خاصی شوید و شناسه خاصی را دریافت کنید.

پس دقیقا مشابه مراحل ثبت دامنه .ir ، کافیست که عبارت خرید دامنه را در گوگل جستجو کنید،سپس از بین سایت هایی که برای شما لیست می شود،یک وب سایت را انتخاب کنید و ابتدا از آزاد بودن نام دامنه مطلع شوید و سپس سایر مراحل ثبت نام رو پیش ببرید.

برای مثال،من دامنه nikanwp24.com را انتخاب کردم :

خرید دامنه COM.
خرید دامنه COM.

دامنه های خارجی مثل دامنه .com معمولا طی نیم  الی یک ساعت ثبت نهایی می شوند و نسبت به دامنه های .ir سریع تر ثبت می شوند.

چند نکته در رابطه با انتخاب و ثبت دامنه

در نظر داشته باشید که از نام های کوتاه و راحت برای انتخاب نام دامنه استفاده کنید.وهمینطور نامی را انتخاب کنید که نزدیک به کار شما باشد.

دامنه خریداری شده شما،باید سالیانه تمدید شود و معمولا شرکت های ارائه دهنده ثبت دامنه این قابلیت رو دارند که شما بتونید بیش از ۱ سال دامنه خریداری یا تمدید کنید.

اکثر دامنه های خوب که به ذهن شما رسیده است،ممکن است که آزاد نباشند و توسط شخص دیگری ثبت شده باشد. اما گاهی اوقات میبینیم که خیلی از افراد صرفا جهت دلالی این کار را انجام میدند.یعنی یک دامنه خوب را ثبت می کنند و بعدا آن دامنه را به شخص دیگری می فروشند.

با انجام این کار خیلی از دامنه های خوب صرفا ثبت شده اند و هیچ استفاده ای ازشون نشده است.

این مطلب یکی از مقالات دسته بندی آموزش وردپرس است. برای مشاهده مقالات بیشتر در زمینه وردپرس کافیست به صفحه آموزش وردپرس مراجعه کنید.

در رابطه با این مطلب سوال یا نظری دارید؟ می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ارسال کنید
مهدی خاکسار
مهدی خاکسار

متخصص وردپرس و نویسنده این مطلب

سال هاست که در زمینه وردپرس فعالیت می کنم و حالا به عنوان عضوی از خانواده نیکان وردپرس تلاش می کنم تا آموزش های کاربری و مفید را به علاقه مندان این حوزه ارائه دهم.