ووکامرس چیست و چطور با woocommerce فروشگاه اینترنتی بسازیم؟

5/5 - (6 امتیاز)

اگر شما تصمیم گرفتید که فروشگاه اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید،اما هیچ گونه اطلاعاتی ندارید! هیچ نگران نباشید.در این مقاله آموزشی من به شما یاد میدهم که چطور با ووکامرس و سیستم مدیریت محتوای وردپرس می توانید یک فروشگاه آنلاین بسازید.با من تا انتهای این مقاله از سری آموزش ووکامرس همراه باشید تا به شما بگویم ووکامرس چیست و چطور با woocommerce فروشگاه اینترنتی بسازیم.

این روز ها اکثر کسب و کارهای سنتی به این نتیجه رسیدند که برای فروش بیشتر و حفظ بقای خودشون باید یک فروشگاه اینترنتی آنلاین راه اندازی کنند.چندین سال پیش که فروشگاه دیجی کالا راه اندازی شد چه کسی فکرش را میکرد که طی این سال ها خرید اینترنتی تا این حد رواج پیدا کند.

این روز ها همه ما حداقل یکبار تجربه خرید اینترنتی را داشته ایم و میدانیم که چقدر ساده هست که پشت میزمان بشینیم و از بین هزاران کالا، محصولی که مدنظرمون هست را بدون هیچ گونه رفت و آمد و شلوغی خرید کنیم.

شما بعد از راه اندازی فروشگاه اینترنتی خودتان به وسیله سیستم مدیریت محتوای وردپرس و ووکامرس به راحتی میتوانید محصولاتتان را به سایر شهر ها و حتی کشورهای دیگر هم بفروشید و محدود به یک شهر یا منطقه خاص نباشید و مشتریان بیشتری را جذب کنید.

اگر یک متخصص یا یک مدرس هستید که میخواهید تخصصتان را بفروشید و یا یک فروشگاه فیزیکی پوشاک دارید که می خواهید محصولاتتان را بفروشید و یا صاحب هر نوع تخصص و کسب و کار دیگری که هستید باید همین حالا تصمیم بگیرید و ساخت فروشگاه آنلاین خودتون را شروع کنید!

چطور با woocommerce فروشگاه اینترنتی بسازیم

پیش نیاز و لازمه راه اندازی فروشگاه اینترنتی با فروشگاه ساز ووکامرس،داشتن یک وب سایت با سیستم مدیریت محتوای وردپرس هست.

اگر شما هنوز هیچ گونه وب سایتی ندارید و همچنین نمیدانید وردپرس چیست وارد صفحه آموزش وردپرس شوید و یک وب سایت با وردپرس برای خودتان راه اندازی کنید.

بعد از راه اندازی وب سایت با وردپرس شما میتوانید در عرض چند دقیقه سایت وردپرس را به کمک ووکامرس تبدیل به فروشگاه ایتترنتی کنید. پس فقط کافیست بدانید ووکامرس چیست.

ووکامرس چیست

ووکامرس چیست
ووکامرس چیست

با فرض بر اینکه شما یک سایت با وردپرس دارید و حالا می خواهید بدانید ووکامرس چیست و چطور میشود که وردپرس را تبدیل به ووکامرس کرد باید به شما بگویم که ووکامرس در اصل یک افزونه وردپرس هست که بعد از نصب آن بر روی سیستم مدیریت محتوای وردپرس ، به سایت شما امکانات فروشگاهی اضافه میشود.

خلاصه بگویم میتوان گفت با ووکامرس می توان محصولات را وارد سایت نمود،سایت را به درگاه های بانکی وصل کرد و در نهایت این امکان را به کاربران سایت داد که بتوانند از سایت شما خرید کنند.

ووکامرس طی این سال ها رشد به شدت چشم گیری داشته است. افزونه ووکامرس کاملا رایگان هست و توسط افراد مختلفی در سرتاسر جهان در حال توسعه است.

درصد استفاده از ووکامرس در سال ۲۰۲۱

کافیست نگاهی به لینک آمار استفاده از ووکامرس بندازید تا خودتان متوجه شوید که ووکامرس تا چه حد محبوب است.

مزایای استفاده از ووکامرس چیست

رایگان بودن ووکامرس چیست

یکی از مزایای استفاده از ووکامرس رایگان بودن آن است.شما بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای می توانید افزونه ووکامرس را دانلود کنید و آن را بر روی سایت وردپرسیتون نصب کنید.

علاوه بر رایگان بودن ووکامرس،افزودنی ها و قالب های رایگانی هم برای آن وجود دارد.اما مارکت ها و گروه های مختلفی هم هستند که افزودنی های ووکامرس و پوسته های ووکامرس را به صورت تجاری عرضه می کنند. یعنی شما برای استفاده از آن ها باید پول پرداخت کنید.

تنوع بالای پوسته های ووکامرس

همانطور که کلی پوسته وردپرس داریم،ووکامرس هم دارای پوسته های فروشگاهی رایگان و پولی فراوانی هست.برای هر مدل وب سایت که فکرش را بکنید ووکامرس پوسته حرفه ای دارد.

تنوع بالای افزونه های ووکامرس

تقریبا میتوان گفت که هرامکان جدیدی که برای سایتتان بخواهید و به صورت پیش فرض در ووکامرس نباشد، یکی در جهان برای آن افزودنی ووکامرس نوشته است!

از افزونه حسابداری ووکامرس که مجموعه نیکان وردپرس طراحی کرده است گرفته تا هزاران افزونه رایگان دیگر که در مخزن وردپرس قرارگرفته است.

به روزرسانی های منظم

همانطور که وردپرس به صورت منظم آپدیت یا به روزرسانی میشود،ووکامرس هم به همان اندازه سریع به روزرسانی میشود.

با توجه به اینکه افزونه ووکامرس برای سازنده وردپرس هست،خیالتان از بابت به روزرسانی های آن در آینده راحت باشد.

نصب و یادگیری سریع و آسان ووکامرس چیست و چطور است

نصب ووکامرس و یادگیری ووکامرس فوق العاده ساده و راحت است! شاید باورتان نشود ولی در عرض چند دقیقه شما میتوانید یک فروشگاه آنلاین با ووکامرس راه اندازی کنید.

پنل وردپرس و پنل ووکامرس به قدری ساده و راحت است که هر فردی با یک دانش نسبی نسبت به کار با اینترنت می تواند آن را یاد بگیرد.

همه فن حریف بودن ووکامرس!

تعجب نکنید!ووکامرس واقعا همه فن حریف است.

هر نوع فروشگاه اینترنتی که بخواهید میتوانید راه اندازی کنید.از فروش اطلاعات مثل فایل و آموزش گرفته تا فروش محصولات فیزیکی.

تنوع افزونه های ووکامرس و پوسته های ووکامرس به قدری بالاست که شما هر انچه که فکرش را بکنید وجود دارد تا بتوانید یک فروشگاه اینترنتی مطابق با کارتان با ووکامرس راه اندازی کنید.

معایب استفاده از ووکامرس

شاید تعجب کنید که با گفتن این همه مزایا از ووکامرس،چرا باید افزونه فروشگاه ساز ووکامرس عیبی داشته باشد.

به هر حال هر سیستم و پلتفرمی چه رایگان چه پولی،دارای ایرادات و معایبی هم هست! که من ترجیح دادم در کنار معرفی برخی از مزایای ووکامرس،معایب استفاده از ووکامرس را هم به شما بگویم.

درست است که ووکامرس رایگان است و توسعه دهندگان زیادی دارد.اما همین زیاد بودن تعداد توسعه دهندگان ووکامرس ، ممکن است که شما را دچار سردرگمی کند.زمانی که شما به مشکل خاصی در ووکامرس بر بخورید، نیاز به استخدام یک برنامه نویس وردپرس دارید که بعضا قیمت های بالا و عجیب و غریبی را به شما اعلام می کنند.این یکی از معایب ووکامرس هست که اگر از حق نگذریم هر سیستم رایگان دیگری هم می تواند چنین ایرادی را داشته باشد.

افزونه ها و پوسته های ووکامرس دقیقا مطابق با نیاز شما نوشته نشده اند و ممکن است که دارای نواقصی هم باشند.یعنی ممکن است شما یک افزونه رایگان ووکامرس را نصب کنید که یکسری از امکانات مد نظر شما را نداشته باشد.یا اینکه یک افزونه ووکامرس امکاناتی را داشته باشد که اصلا شما به آن نیاز نداشته باشید.

ووکامرس برای فروشگاه های خیلی بزرگ نیاز به رسیدگی بیشتری دارد! ووکامرس سیستم خیلی خوب و کارراه اندازی است ولی اگر فروشگاه خیلی بزرگی دارید و حجم محصولات و سفارشات شما خیلی زیاد است نیاز دارید که رسیدگی بیشتری بکنید.منظور من از رسیدگی این هست که قالب ووکامرس اختصاصی داشته باشید، هاست یا سرور متناسب و قوی داشته باشید و از هر افزونه ای که باعث سنگین شدن ووکامرس و وردپرس میشود استفاده نکنید.

پس ووکامرس هم میتواند همانند خیلی از فروشگاه ساز های دیگر معایبی هم داشته باشد،ولی برای راه اندازی فروشگاه و یک استارتاپ می توان گفت بهترین گزینه و کم هزینه ترین راه انتخاب فروشگاه ساز ووکامرس هست!

امکانات ووکامرس

 • ووکامرس رایگان است
 • فروش انواع محصولات با ووکامرس امکان پذیراست
 • گزارش گیری ووکامرس بسیار قوی هست و میتوانید به راحتی سود و زیان فروشگاه خود را محاسبه کنید
 • حمل و نقل ووکامرس بسیار قوی است و شما میتوانید پست پیشتاز و سفارشی و یا پیک موتوری را برای فروشگاه خود فعال کنید
 • به راحتی می توانید مالیات درخواه را بر قیمت محصولات فروشگاه اضافه کنید
 • ووکامرس دارای افزونه ها و پوسته های فراوان است
 • با ووکامرس کدتخفیف با کلی تنظیمات پیشرفته ایجاد کنید
 • ووکامرس قابل اتصال به کلیه درگاه های بانکی عضو شتاب و شاپرک هست
 • ووکامرس قابل اتصال به سامانه های پیامکی هست
 • ووکامرس متن باز یا open source هست.
 • ووکامرس از تمامی افزونه های سئو وردپرس پشتیبانی می کند
 • بهره مند بودن از سیستم مدیریت انبار جهت انبارگردانی و مدیریت موجودی محصولات
 • و هزاران امکان دیگر…

امکاناتی که در بالا لیست شدند،بخش خیلی کوتاهی از امکانات فروشگاه ساز ووکامرس هست. این امکانات به قدری زیاد هست که شاید چندین صفحه برای نوشتنش هم کم باشد.

در صورتی که از فروشگاه ساز ووکامرس استفاده کنید در هزینه طراحی سایت شما صرفه جویی می شود. زیرا نوشتن یک سیستم فروشگاه ساز مثل ووکامرس زمان و هزینه خیلی بالایی دارد.

با افزونه ووکامرس به راحتی هر نوع محصول فیزکی یا مجازی یا دانلودی را با تمام جزییات در سایت وردپرس برای نمایش و فروش بزارید.

با استفاده از ووکامرس،کنترل دقیقی روی سفارشاتتان داشته باشید و هر سفارشی که در سیستم شما ثبت میشود را مشابه سایت دیجی کالا مدیریت کنید.

امیدوارم که با خواندن مقاله ووکامرس چیست توانسته باشم که شما را با ووکامرس آشنا کنم و متوجه شوید که ووکامرس چیست و چطور میشود با آن فروشگاه اینترنتی آنلاین راه اندازی کرد.

هر گونه سوالی در رابطه با مقاله ووکامرس چیست و چطور با woocommerce فروشگاه اینترنتی بسازیم داشتید در بخش دیدگاه های این مقاله بپرسید تا شما را راهنمایی کنم.

 

این مطلب یکی از مقالات دسته بندی آموزش ووکامرس است. برای مشاهده مقالات بیشتر در زمینه ووکامرس کافیست به صفحه آموزش ووکامرس مراجعه کنید.

در رابطه با این مطلب سوال یا نظری دارید؟ می توانید آن را در بخش دیدگاه ها ارسال کنید
مهدی خاکسار
مهدی خاکسار

متخصص وردپرس و نویسنده این مطلب

سال هاست که در زمینه وردپرس فعالیت می کنم و حالا به عنوان عضوی از خانواده نیکان وردپرس تلاش می کنم تا آموزش های کاربری و مفید را به علاقه مندان این حوزه ارائه دهم.